Пән:Қазақ тілі Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2-бөлімЖақсыдан үйрен, жаманнан жирен Күні: Сынып: 3 |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтақырыбы |
Ол – ұқыпты оқушы |
|||||||||||||||||||||||||
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары |
3.1.2.1* баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздер және сөз тіркестерінен құралған шағын мәтіндердегі сөйлемдердің мазмұнын түсіну. 3.4.1.1* тірек сөздер, сызбалар, суреттер, символдарды қолданып, постер/мәтін құрастыру. |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Оқушылардың барлығы: Тыңдаған мәтіндегі сөздер мен сөйлемдердің мазмұнынтүсінеді, мұғалімнің көмегімен мәтін құрастырады. Оқушылардың көпшілігі: Шағын мәтіндегі сөйлемдердің мағынасын ажыратады, тірек сөздерді, сызбаларды қолданып мәтін құрастырады. Оқушылардың кейбірі: Оқыған мәтіннің негізгі ойын түсінеді, мәтін құрастыруда тірек сөздерді орынды қолданады, сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтайды. |
|||||||||||||||||||||||||
Бағалаукритерийлері |
- шағын мәтіндегі сөйлемдердің мағынасын түсінеді; - тірек сөздер арқылы мәтін құрастырады |
|||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Ұқыпты, өз, кешік |
|||||||||||||||||||||||||
Жіктік жалғауы Мен ұқыпты+мын. Мен кешіг+е+мін |
||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Ұқыптылық,жағымды әдеттер туралы түсініктері кеңейеді |
|||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Өзін-өзі тану |
|||||||||||||||||||||||||
АКТ қолданудағдылары |
PowerPoint таныстырылымы |
|||||||||||||||||||||||||
Бастапқыбілім
|
ІІ бөлім. Әлібек – әдепті бала № 3 |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңбарысы |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы (5 мин) |
Ертеңгілік шеңбер: «Әдепті бала» Оқушылар өткен сабақты естеріне түсіріп, кезекпен сөйлемді жалғастырады «Мен әдепті баламын, себебі...». Жауаптары: үлкендерді сыйлаймын, құрметтеймін, сәлемдесемін, т.б.
Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру - шағын мәтіндегі сөйлемдердің мағынасын түсінемін; - тірек сөздер арқылы мәтін құрастырамын |
Таныстырылым № 2 Таныстырылым № 3
|
||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңортасы (30 мин) |
(Ұ, МК) Жаңа сөздерді меңгерту: ұқыпты, өз, кешік. 1.Осы сөздердің мағыналарын сурет арқылы, анықтама беру арқылы меңгерту Ұқыпты – құралдарын, киімдерін таза ұстайтын тәртіпті бала Өз - өз үйі, өз мектебі, өзі жинайды, өзі жазады Кешігу - сабаққа кешігу, қалып келу 2. Дұрыс айтуға дағдыландыру: - мұғалім сөздерді мәнерлеп оқиды; - оқушылар мұғалімнен кейін сөздерді қайталайды, дауыстап оқиды, тізбекпен оқиды; - дұрыс айтуға дағдыланады: ұқыпты – ұқұптұ, кешігу кешігүу 3. Сөйлемдер құрастыру. Ақжан – ұқыпты оқушы. Бүгін Айдар сабаққа кешікті. Мен өз бөлмемді жинадым. 5. Жаңа сөздерді сөздік дәптерге жазады.
Тыңдалым. Тыңдалымалды тапсырмасы: - Балалар, мына суретке қарап, айтыңдаршы қандай балаларды көріп тұрмыз? 3-4 баланың жауабы тыңдалады, жауаптарын дәлелдейді. Таныс емес сөздерге түсініктеме беріледі. Ұқыпты/ұқыпсыз бала (Ө)Тыңдалым тапсырмасы Мәтінді екі рет тыңдайды. Әлібек - ұқыптыбала.Ол сабаққа кешікпейді. Әлібектің кітап, дәптерлері таза. Өз бөлмесін жинайды. Киімдерін бүктейді, кітаптарын сөреге реттеп қояды. Жалқаубек – ұқыпсыз бала. Ол үнемі сабаққа кешігеді. Кітап, дәптерлері жыртық, лас. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді.
Жауап беріп болған соң, мұғалім оқыған дұрыс нұсқаумен тексереді. Өз-өздерін бағалайды.
(Ө) Тыңдалымнан кейінгі тапсырма Берілген сөйлемдерге «иә»(P) немесе «жоқ»(×) деп жауап береді.
Дескриптор: - мәтін мазмұнына сәйкес сөйлемдерді анықтайды; - мәтін мазмұнына сәйкес емес сөйлемдерді анықтайды
Сергіту сәті Аю,аю тұршы Шашынды тарашы.
Біздің мектепте «Сыныптағы ең ұқыпты оқушы» байқауы болды. Әділқазылар біздің кітап, дәптерімізді тексерді. Әлібек «Сыныптағы ең ұқыпты оқушы» байқауының жеңімпазы болды. Ол өте ұқыпты. Ол кітаптарын өзі қаптайды. Інісіне көмектеседі.Оның сөмкесін көтереді.Сабаққа кешікпейді.
1. Мектебіңде «Сыныптағы ең ұқыпты оқушы» байқау бола ма? 2. Сыныптағы ең ұқыпты оқушы – кім? Неліктен? 3. Сенің кітап, дәптерлерің таза ма? «Бас бармақ» әдісі арқылы бір-бірін бағалайды.
(Т)Жазылым.Оқушылар 2 топқа бөлінеді: Әлібек және Жалқаубек. Әр топ өз кейіпкерлерін сипаттап жазады. Сыртқы қасиеттері сыртына, ішкі қасиеттері ішіне жазылады.
«Бағдаршам» арқылы тапсырма бойынша кері байланыс жасайды.
Жазбаша комментарий алу үшін дәптерлерін мұғалімге өткізеді.
(Т)Айтылым. «Кім – ұқыпты оқушы?» ойыны. Текшені кезекпен лақтырып, тақта бетіндегі сурет бойынша ұқыпты оқушыны атайды. Бір минуттың ішінде қай топ көп әрі дұрыс атаса, сол жеңіске жетеді.
|
Таныстырылым № 5-6 Ұқыпты Кешігу
Таныстырылым № 7
Таныстырылым № 8
Таныстырылым № 9
Таныстырылым № 10
Таныстырылым № 11
Таныстырылым № 12
Таныстырылым № 13
Сурет оқулықтың 47 бетінде берілген |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы (5 мин) |
Рефлексия: «Ой бұлты» әдісі. - Ал балалар осы сабақтан не үйрендік? - Өздеріңе қандай ой түйдіңдер? - Кімнен үлгі алар едіңдер?Топқа ақ парақ беріледі. Топ мүшелері бірлесіп, сабақта өткен тақырып бойынша сөздер мен сөз орамдарын қағазға түсіреді.
Үй жұмысы (деңгейлеріне қарай): 1. Оқулық, 45 бет, 2-тапсырма. Жазбаша орындау. 2. Өлең жаттау Мен ұқыпты баламын, Орнында кітап, қаламым. Салып алып сөмкеме, Мектебіме барамын. |
Таныстырылым № 15
Таныстырылым № 16
|
||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушыныңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? |
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы |
||||||||||||||||||||||||
Саралауіріктелгентапсырмалар, нақтыбіроқушыданкүтілетіннәтижелер, оқушығадербесқолдаукөрсету, оқуматериалдары мен ресурстарыноқушыныңжекеқабілеттерінесепке ала отырыпіріктеу (Гарднердіңжиындықзияттеориясы) түріндеболуымүмкін. Саралаууақыттыұтымдыпайдаланудыесепке ала отырып, сабақтыңкезкелгенкезеңіндеқолданылаалады. |
Бұлбөлімдеоқушыныңсабақбарысындаүйренгенінбағалауүшінқолданатынәдіс-тәсілдеріңіздіжазыңыз. |
Денсаулықсақтаутехнологиялары. Сергітусәттері мен белсендііс-әрекеттүрлері. Осы сабақтақолданылатынқауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары.
|
||||||||||||||||||||||||
Сабақбойынша рефлексия Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушының барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушыныңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
||||||||||||||||||||||||||